Kedves Természetjáró!
Egyesületünk minden év elején nyílvános túrát szervez a Csurgóhoz,ami fokozottan védett természetvédelmi területen található a Hidasi-völgyben. Mi is a Csúrgó. Egy kapitális édesvízimészkő-kiválás, más néven mésztufatömb, melyet évezredek óta hizlal a fölötte fakadó patak. A mélyben szivárgó karsztvíz szénsavtartalmával meszet old magába, ám amikor a közeli forrásban felszínre lép, a megváltozott nyomásviszonyok hatására szén-dioxid-tartalma elillan, a mészanyag pedig kiválik belőle, és bekérgezi az útjában heverő tereptárgyakat. A szén-dioxidot felvevő növények (pl. a sziklát foltokban fedő mohapárnák) még gyorsítják is a folyamatot. A lassan képződő kőzet által bekebelezett növények, törzsek, ágak később elbomlanak, likacsos szerkezetet hagyva hátra (innen a darázskő elnevezés), amint azt a leszakadt, külön álló, vajszínű sziklatömbön szemügyre is vehetjük. Téli látogatáskor,nagyobb fagyok idején egyedülálló látványosság a sziklát burkoló, lefagyott vízcseppek hizlalta jégcsapfátyol.
Mai napon 42 lelkes túràzó és egy négylábú hős kutya döntött a hideg, szeles idő ellenére hogy megcsodàlja a jégcsappal teli Csurgót, a Kelet -Mecsek egyik gyöngyszemét, majd a Hidasi – völgybe tovább haladva megnézi a Kis-Csurgót is.
Túra közben forràsvédnökeink szorgalmasan végezték munkájukat, hisz útközben több forrást is érintettünk.
Pusztabànyàra érve ebédszünetet tartottunk majd a Takanyó- völgy felé vettük az irányt, igy térve vissza Zobàkpusztàra. Onnan a kék sàvon haladtunk tovább Köves-tetőig, ahol a tanösvényen az emelkedőt leküzdve feljutottunk a kilàtóhoz. Hosszúheténybe a tanösvényen illetve jelöletlen úton érkeztünk meg.
Mindannyian kissé megfàradva, szép kitűzővel gazdagodva tértünk haza.
Következő HOTE program március elsején a szemétszedés lesz, gyertek tisztitsuk meg az erdő egy részét!!