Hosszúhetényi Turista Egyesület

Turistajelzések

A turistajelzést mindig 10×12 cm területű, fehér jelzésalapból és az azon elhelyezett színes jelképből áll. A fontossági sorrendet a 11 jelkép hierarchiája (sáv, kereszt, háromszög, négyzet, kör, barlang, rom, kápolna, emlékmű, bélyegző, körtúra), az azonos jelképeken belüli sorrendet pedig a 4 szín hierarchiája (kék, piros, sárga, zöld) tükrözi.
Fő turistajelzésnek számít a sáv és az álló kereszt, leágazó turistajelzés a háromszög, a négyzet, a kör, a barlang, a rom, a kápolna, az emlékmű és a bélyegző, egyéb turistajelzés pedig a körtúra ikonja.

Fő turistajelzések

 
Sáv: a sáv jelzésű utak alkotják a turistaút-hálózat gerincét. Fontosabb kiindulási pontoktól (turistaút csomópontból, kirándulóközpontból, településközpontból vagy közlekedési csomópontból) más, hasonlóan fontos pontokig vezetnek.
Kék sáv jelzést használunk a legfőbb, országos jelentőségű útvonalak jelölésére, és egyes tájegységek helyi jelentőségű főútvonalának jelzésére is.
Piros sáv jelzéssel jelöljük a legalább egy tájegységen átvezető, valamint a kiemelt jelentőségű helyi utakat.
Sárga sáv jelzést a helyi fontosságú gerinchálózati útvonalak jelölésére használunk.
Zöld sáv jelzések az előbbieken kívüli, helyi gerinchálózati útvonalak jelölésére használhatók.
Álló kereszt: kereszt jelöli a sáv jelzésű utak elsődleges kapcsolódásait. Jelölhet főutat, vagy két, jelzett sáv jelképű út közötti átkötést, útváltozatot.

Leágazó turistajelzések

Háromszög: magaslati pontra, hegytetőre, csúcsra, természetes kilátópontra, épített kilátóhoz vezet.
Négyzet: településre, szálláshelyre vagy közlekedési lehetőséghez vezet.
Kör (teli): forráshoz, kúthoz vagy egyéb vízvételi lehetőséghez vezet.
Barlang: barlanghoz, barlangnyíláshoz vezet.
Rom: romhoz, műemlékhez, földvárhoz vezet.
Kápolna: kápolnához, templomhoz vagy egyéb szakrális helyhez vezet.
Emlékmű: kulturális vagy történelmi emlékműhöz, emlékhelyhez vezet.
Bélyegző: túramozgalom bejárását igazoló bélyegzőhelyhez vezet, legfeljebb 1 km hosszú.

Egyéb turistajelzések

Körtúra: kirándulóközpontból, közlekedési csomópontból vagy parkolóból, településről kiinduló, jelzésváltás nélkül ugyanoda visszaérkező, 2-10 km hosszú, könnyebb túraútvonalak jelölésére használjuk.

Kizárólag a szabványban szereplő jelzéseket tekintjük „turistajelzéseknek” Magyarországon, minden más „jel”, ami a fákon elhelyezett tematikus vagy sportcélú útjelzés.


Keresztes (gótikus) “M” jelzés – Mária-út, Az út gerincét lila színű jelzés mutatja, a Mariazelltől Csíksomlyóig vezető spirituális turistaúton.
Az alternatív mellékútvonalak színe: kék,piros,sárga

Kétszer áthúzott sárga nyíl – Magyar Zarándokút, az El Camino mintájára létrehozott útvonal, Esztergomtól Máriagyűdig. A jelzés általában fehér alap nélkül kerül felfestésre.

Zöld üvegfúvó szimbólum: Üvegesek útja tanösvény A „Kisújbányai Baráti Kör” Alapítvány által alapított ÜVEGESEK ÚTJA a hosszúhetényi Üvegkiállítástól indul, a Zengő alján, a Réka-völgyi hutahelyen, Óbányán, Kisújbányán és Pusztabányán áthaladva, 23 km megtétele után ér vissza a kiindulási helyre. Az úton 16 tájékoztató tábla mutatja be az üveg történetét, alapanyagait, az üvegkészítés eszközeit, a lakosság életmódját, a Kelet-Mecsek XVIII. századi hutáit. Az út két részre bontható: Északi-ág (1-11), Déli-ág (12-16).

A Szent Márton zarándokút Baranya megyében található, Szent Mártonnak szentelt templomokat és a róla elnevezett településeket köti össze

Bányász jelvény (nyeles ék és kalapács) a Mecsekben emlékút létrehozása Ronaky Gizella nevéhez fűződik. Az Ő ötlete alapján a BMTSZ és néhány természetbarát támogatásával jött létre.

A Mecseki Bányász Emlékút – a Közép- és Nyugati Mecsekben – az egykori szénbányászat és uránbányászat területén került kialakításra.

A szénbányász szakasza hossza 27,8 km, ebből az un. főút 18,7 km, a fő útból kiágazó, és oda-vissza utak hossza 9,1 km. Az út Lámpás-völgyből indul és Pécsbánya, Mecsekszabolcs, Somogy és Vasas városrészek területén egykor működő bányaüzemek, bányászati létesítmények emlékhelyeinek érintésével a Petőfi-aknán ér véget.

Az uránbányász emlékút a Kővágószőlőhöz tartozó I.sz. bányaüzem elől – az egykori kutató-akna emlékkövétől – indul, és Kővágószőlős, Kővágótöttös, Bakonya és Petőc-puszta közigazgatási területén létesült – az óta bezárt – III-as, II-es, IV-es és V-ös üzemek területén található emlékhelyeket köti össze. A főútvonal 22,2 km hosszú.