A HOTE szervezésében szombaton, tizenhét bátor jelentkező vágott neki Hosszúhetényből a Kelet-Mecsek egyik legszebb, de nem éppen a legrövidebb (25km) és legkönnyebb útvonalának, hogy megemlékezzünk Skóciai Szent Margitról, aki a hagyomány szerint Réka-várban született 1047. június 10. napján.
Utunk első állomása szokás szerint a Kőmorzsoló óriás szobra volt, majd innét Püspökszentlászló csodás kis házai között vitt utunk. A Hettyei-forrásnál egy rövidke pihenő után csapatunk nekivágott , hogy a sárga sávval jelzett meredek lejtőn felérjen Hárs-tetőre. A csütörtök éjszakai zivatar nyomait még magán viselte az erdő, az úton keresztbe dőlt hatalmas bükk fák jelezték az „égi háborút”. Miután felértünk, a zöld sáv jelzésen haladtunk tovább Szamár-pihenőn keresztül az Ötös úti kunyhóig.
A hegyháton gyalogolva megcsodálhattuk a hatalmas, égbe nyúló bükk fákat és a gyertyános tölgyeseket. Az Ötös úti kunyhónál ismét frissített csapatunk, majd 3,5 km múlva elértük Réka-vár egykori vár árok rendszerét. Innen a belső -várba mentünk, ahol felelevenítettük Skóciai Szent Margit rendkívül mozgalmas életét, aki nyolc gyermeket szült és minden angol királynő ősanyjaként is tisztelnek. Ezen kívül 1669 óta Skócia védőszentje.
Miután megnéztük az egykori belső-várat és külső- várat elválasztó több szintes lakótorony romjait, leereszkedtünk a Réka-völgybe és a piros+ turista jelzésen, az Öreg (Halász)- patak mentén haladtunk. A két nappal ezelőtti esőzésnek köszönhetően, a pataknak megnőtt a vízhozama, de ez sem tudta meggátolni elszánt csapatunkat abban, hogy több mint tízszer átkeljen rajta, ráadásul száraz lábbal. A Réka kunyhóhoz érve, az Etelka-forrás kristálytiszta vizéből ihattunk, hogy azután a kék négyzet jelzésen a hegyoldalon felkapaszkodjunk az erdészeti műútig. Végül ismét Püspökszentlászlón áthaladva értünk vissza Hosszúheténybe.
Hálás köszönet minden túrázónak, akik velünk tartottak ezen az emléktúrán és külön gratulálunk annak a négy túratársunknak, akiknek ez volt életük első 25 km-es túrája. Reméljük kedvet kaptatok arra, hogy máskor is velünk tartsatok, hiszen tudjátok: A természetjárás a legjobb orvosság!
![]()